Is it just me, or is the price of cereal getting out of hand?

  1. I went grocery shopping Monday evening. Usually this is a job I leave to my hubby because he is better at it and doesn't mind it. Anyway, I ended up in the grocery Monday evening for a few things. We needed cereal so to the cereal aisle I go. I about fell over from sticker shock. Even the store brands are high priced any more. I usually buy whatever is on sale or whatever is the cheapest. Doesn't matter if it is store brand or name brand, I get whatever the best deal happens to be that week. Well, there wasn't any "deals" this week, in my opinion. I just about fell over. Some of the brand name stuff is almost $5 a box, and not a jumbo box either. That seems like a great deal of money for a box of cereal. The store brands were running $3 or more for a 14 or 16 oz box. I picked up a couple bags of the Quaker Oats brand cereal (which weren't a great deal either). They were the cheapest I could find. What's the deal with price of cereal? I can almost bet that our farmers are not getting any of the money for their wheat that is used for the cereals. Anybody else think that cereal is WAY overpriced? Thanks for letting me vent.
    •  
  2. 26 Comments

  3. by   kids
    Yes, the prices are doing up...I usually buy ours at Costco, Albertsons is running a sale on national brands: 5 normal (14-16 oz) boxes for $10. I made 2 trips today. We go thru 4-6 boxes per week...is a favorite after school snack for the teenagers who congregate here. We also go thru 1 to 1.5 gal of milk per day.

    (I'm not even going to talk about how much fresh fruit, yougert, bread, PB&J and sandwich meat the darlings go thru).
  4. by   deespoohbear
    Same here. Gallon of milk a day, sometimes more. The boys like to eat cereal as a snack too. Gone through enough PB to circle the globe twice. Like kids r fun stated- Let's not talk about how much meat, bread, fresh fruit, and yogurt they go through.
  5. by   NRSKarenRN
    I too feel your pain. With TWO teenaged boys, we now grocery shop at three different stores. Will ONLY buy cereal at Wallmart these days as price around 1.99 for hubbys Honey Bunches of Oats, 2.25 for my Mini Wheats anad whatever boys fancy $2-$3 for BIG box (Cherrios to Maltos Chocolate Rice krispies).

    Bought gallon of milk at 9:30 PM Sunday evening--still sealed at 8:30AM Monday only to return home 7PM to find over 1/2 GONE---remember the days it would last FOUR days!!
  6. by   Mkue
    I try to buy cereal at Walmart, my teenagers like Fruity Pebbles, one of the more expensive cereals ! Usually buy milk at another store where it is 1.50/gallon sometimes.
  7. by   nursedawn67
    Originally posted by kids-r-fun
    Yes, the prices are doing up...I usually buy ours at Costco, Albertsons is running a sale on national brands: 5 normal (14-16 oz) boxes for $10. I made 2 trips today. We go thru 4-6 boxes per week...is a favorite after school snack for the teenagers who congregate here. We also go thru 1 to 1.5 gal of milk per day.

    (I'm not even going to talk about how much fresh fruit, yougert, bread, PB&J and sandwich meat the darlings go thru).

    Me too on the milk we go through milk like crazy (the dog loves it because she gets the empty jugs to play with). And cereal is way too expensive!!! I buy whatever is on sale and pour it into tupperware containers, the kids never know if it is the expensive kind or not!
  8. by   misti_z
    You are absolutely right it is outragous.

    Also a 12pck of Coke is $4.50!!!!!! *****!!!! Needless to say I stock up when it is on sale for 2/$5.00.
  9. by   OBNURSEHEATHER
    It's insane!

    I did catch a good deal yesterday though. OK, Meijer had 24 packs of Pepsi on sale last week for $3.98 (can you say stocked up?) Well, that little cardboard divider thing in the case had a coupon for Life Cereal on it. So Life is on sale this week at Kroger for $2. After my coupon we paid $1.30 a box! Life is the only cereal my boy will eat, so when we find a deal we stock up! Otherwise it's like $4.79 a box

    Doesn't seem right that a box of healthy cereal for breakfast, the most important meal of the day, is almost $5. But I can get candy bars at the checkout on sale 5 for $1

    Heather
  10. by   Lausana
    Dollar General has a big selection of cereal now for $3 and under, even name brands...or I wait for a sale, or don't buy it anymore You don't even get prizes anymore either...just "points" to collect for a cd rom

    This week Meijer has milk 3/$5--woooohooo! I'm scared to see what happens when I have a teenager

    <chanting> coupons...coupons...coupons...
  11. by   BadBird
    Isn't it terrible! I won't buy any cereal unless I have a coupon.
  12. by   RNConnieF
    My oldest son used to go through a box of cereal a day!!! He was eating 2 bowels at a time between his 6 meals a day! I had to stop it, just think $35.00 a week just in cereal! It's less expensive to buy cold cuts and frozen burger patties for him to make sandwiches and burgers between meals. (Aren't teen aged boys wonderful?) Between the 4 kids I spend almost $200.00 a WEEK at the grocery store not counting the side trips for milk and bread. I can no longer afford my kids.
  13. by   Mkue
    Connie I know exactly how you feel, although I only have 2 teenagers at home as my oldest is at college, but I usually try to pick up some groceries for him every so often.


    I have a 14 yr. old who weighs close to 230 lbs he is 5'11" (football player), he has never lifted weights in his life (yet).. for a SNACK he can eat 2 sub sandwiches or 2 burgers, that is for a snack..lol.. He's just a big solid kid.

    And then I have a 13 yr. old who is 120 lbs. 5'5, he doesn't require as much, he also plays football.

    I try to keep fruits, salads.. etc. around. .. KIDS ARE EXPENSIVE TO FEED..lol..
  14. by   deespoohbear
    I usually try and buy my cereal at WalMart Supercenter or Dollar General. I just happened to be in Scott's Food Stores yesterday for a couple of other things. I didn't want to run all over town, so I just got what I needed at Scott's. Won't make that mistake again. It is WalMart, Dollar General, or nothing. And for the price of milk, that is highway robbery! My husband is a dairy farmer and last month he got $10 for every HUNDRED pounds of milk of he sold. And a gallon of milk weighs about 7 or 8 lbs. And the stores are charging almost $3 a gallon for milk. Somebody is getting rich and it isn't your local dairy farmer. That is why I work full time. So one of us can have a steady source of income.

close