A vent about the price of milk.

  1. Milk is now so expensive that I am insisting that we all cut back in my family! I just paid over $6 for 2 gallons of milk. That would normally last my family of 6 just 2 days! The price has almost double lately! I can't afford to buy a gallon a day at this rate! I need to figure out other ways of getting calcium into my kids! This is so frustrating! Anyone out there has some good ideas for getting calcium into children without using milk? Would cheese and yogurt do the trick? Maybe a glass of milk, a yogurt and a slice of a cheese would meet the calcium requirements for the day?
    •  
  2. 37 Comments

  3. by   memphispanda
    Milk here has been over $3/gallon for quite a while, but it's steadily going up...last time I was at the store it was $3.49/gallon. I watch for the sales on it. Walgreen's here will often have it on sale 2/$5. Aside from that, Sam's Club is usually much cheaper than the grocery store. I don't think you'll save much trying to switch from milk to other dairy products as they have been increasing in price as well, and the number of servings you would need of yogurt wouldn't let you come out cheaper than just getting the milk.
  4. by   gypsyatheart
    Forget about milk, I'm DISGUSTED at the price of gas!!!! It's close to $2/gal here!!
    I pay around $2.50/gal for milk...it's been running the same around here....I hope milk isn't gonna start going up here, though also, cause we drink a lot of it in this house!
  5. by   Brownms46
    Quote from memphispanda
    Milk here has been over $3/gallon for quite a while, but it's steadily going up...last time I was at the store it was $3.49/gallon. I watch for the sales on it. Walgreen's here will often have it on sale 2/$5. Aside from that, Sam's Club is usually much cheaper than the grocery store. I don't think you'll save much trying to switch from milk to other dairy products as they have been increasing in price as well, and the number of servings you would need of yogurt wouldn't let you come out cheaper than just getting the milk.
    Walgreens here has a gallon of milk for $1.99, and the other day Safeway had 1/2 gal for $.99. I buy milk when on sale, and freeze it.
  6. by   Nikki730
    I tried using powdered milk but found it gross. Does it have the same nutrients, once stirred up with water, that regular milk has? Maybe if I made it then refrigerated it, that might have been better...
  7. by   ladyjane
    Broccoli is full of calcium! my kids loved it raw with ranch dressing, but maybe your kids don't like it. anyway, do a search on other calcium containing foods.
  8. by   TweetiePieRN
    Here in California,
    I spent $2.39 on a gallon of gas the other day. I buy Lactaid milk, so it is normally more expensive than regular milk...its about $3.25 for a half gallon! But, I am the only one drinking it and it lasts me a while.
  9. by   VivaLasViejas
    Powdered milk does have all the nutrients of regular milk, but I agree, it's nasty........You can try mixing equal parts prepared powdered milk and regular milk, and it's not quite as bad; it's bearable when poured on cereal, and certainly OK for cooking. (I wouldn't drink the stuff myself, but then I've never been able to go below 2% when it comes to drinking milk......if I want water, I'll drink water, but when I want milk, I'm gonna drink MILK, not that pale opaque watery stuff they call skim milk. YECCCHHHH.) :stone

    Frankly, the price of both dairy products AND gas are getting completely out of hand, and what I want to know is, why aren't the politicians and the talking heads protesting this?! Why are we, the public, expected to just pay up and shut up when our WAGES aren't rising correspondingly? :angryfire I mean, I can afford it, but it does hurt......so what are people making seven or eight bucks an hour supposed to do at these ridiculously inflated prices? Not go to work because they can't afford a tank of gas? Give their kids calcium supplements because they're cheaper than a gallon of milk? Does anybody even care?
  10. by   nurseygrrl
    Quote from mjlrn97
    Frankly, the price of both dairy products AND gas are getting completely out of hand, and what I want to know is, why aren't the politicians and the talking heads protesting this?! Why are we, the public, expected to just pay up and shut up when our WAGES aren't rising correspondingly? :angryfire I mean, I can afford it, but it does hurt......so what are people making seven or eight bucks an hour supposed to do at these ridiculously inflated prices? Not go to work because they can't afford a tank of gas? Give their kids calcium supplements because they're cheaper than a gallon of milk? Does anybody even care?
    You SAID it! I agree wholeheartedly. When my parents bought their house, it cost them the same amount of money as I paid for my 'low-priced' SUV 3 years ago. Their house cost about the equivalent of 2 years of their salary. If I were to buy a house in the same neighborhood, same size etc. It would cost about 7 years of our salary today.
  11. by   bluesky
    Quote from mjlrn97
    Frankly, the price of both dairy products AND gas are getting completely out of hand, and what I want to know is, why aren't the politicians and the talking heads protesting this?! Why are we, the public, expected to just pay up and shut up when our WAGES aren't rising correspondingly? :angryfire I mean, I can afford it, but it does hurt......so what are people making seven or eight bucks an hour supposed to do at these ridiculously inflated prices? Not go to work because they can't afford a tank of gas? Give their kids calcium supplements because they're cheaper than a gallon of milk? Does anybody even care?
    Well, they probably feel that your tax cut is paying for it... :chuckle
  12. by   VivaLasViejas
    PFFFFFFFFFFFFFFTHHHHHHHBBBBBBBBBBT!! (Too bad we don't have a smiley that can give a rousing razzberry........)
  13. by   Brownms46
    Quote from bluesky
    Well, they probably feel that your tax cut is paying for it... :chuckle

    I would laugh...but ya know there probably are those who think that way for real!
  14. by   AmyB
    Milk here has jumped from $2.49/gal to $3.38/gal in just a couple of months. I buy as many as 6 gallons at a time when I can find a sale. It just doesn't happen as often as I need with three kids. We can go through as many as 5-6 gallons a week. Buying cheese doesn't help either because it's also costing so much more. I sure wish things would get back to normal.

close